
Årets första förvaltarträff hölls för ovanlighetens skull utanför Hässelby-Vällingby stadsdelsområde. I fredags (30/1) gjorde vi studiebesök hos vår medlem SISAB på deras huvudkontor i Johanneshov, och fick en mycket intressant presentation av deras verksamhet, med extra fokus på säkerhets- och trygghetsarbetet.
Stort och samhällsviktigt uppdrag
SISAB är ett kommunalt bolag inom Stockholms stad, med uppdraget att skapa och erbjuda de bästa utbildningsmiljöerna för stockholmarna. Ungefär 200 000 barn och vuxna vistas i deras lokaler under skoltid.
I uppdraget ingår också att miljöerna ska vara trygga och säkra – såväl under skoltid som kvällar, nätter och helger. Med totalt cirka 1 800 000 kvadratmeter lokalyta – fördelade på omkring 600 förskolor, skolor och gymnasier – krävs ett strukturerat och proaktivt trygghets- och säkerhetsarbete, som också använder modern teknik.

Smart användning av ny teknik
Under förvaltarträffen fick vi besöka SISAB:s avancerade driftcentral, som är hjärtat – eller kanske snarare hjärnan – i deras satsning på smart fastighetsteknik. Vi fick också en intressant presentation om hur SISAB arbetar med kameror, AI, högtalare och väktare för att undvika skadegörelse och inbrott, hur de skapar en effektiv nyckelhantering och inpassering för tiotusentals användare, samt hur deras användning av drönare effektiviserar och sparar stora belopp i underhåll av tak och solcellsanläggningar.

– Ett stort tack till SISAB, som frikostigt delade med sig av kunskap och erfarenheter. De har ett stort och utmanande uppdrag, och det märks att de arbetar väldigt strukturerat och fokuserat med de här frågorna. Jag tror att alla som deltog under träffen fick med sig mycket matnyttigt hem till den egna verksamheten. Mötet satte också en bra grund för fortsatta diskussioner, säger Mickael Siivola, säkerhetsstrateg på Hässelby-Vällingby Fastighetsägare.
Några viktiga slutsatser som vi tog med oss från SISAB:s säkerhetsarbete var:
💡Strukturerad samverkan ger effekt💡Snabb informationsdelning är avgörande
💡Gemensam lägesbild stärker prioriteringar
💡Samordnade åtgärder ökar tryggheten

Liknande utmaningar och dra nytta av varandras erfarenheter
Efter presentationen hade vi en gemensam och engagerad diskussion om hur olika fastighetsägare jobbar med sitt trygghets- och säkerhetsarbete. Det blev tydligt att alla har liknande utmaningar och att vi kan lära mycket av varandra – inte minst vad gäller användandet av ny teknik och tillhörande regelverk.
– Det är viktigt att dela med sig av rutiner, arbetssätt och tekniska lösningar till andra i branschen. Då underlättar vi för varandra och skapar bättre miljöer för alla våra hyresgäster, säger Jens Stålö, förvaltningsområdeschef på SISAB.
