Trygghetsvandring i Smedshagen och Åkermyntan

Idag genomförde vi en trygghetsvandring i Smedshagen och Åkermyntan. Trots regn och kyla var uppslutningen god och såväl representanter från Skolfastigheter i Stockholm – SISAB, Trafikkontoret, Artmax AB, Hässelby Hem AB och Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning deltog.

Majoriteten av de noteringar vi gjorde handlade om klotter, men även ett förslag på att anlägga en gångväg på Trafikkontorets mark noterades till protokollet.

Syftet med en trygghetsvandring är att ta reda på vad i miljön som upplevs som otryggt och som behöver åtgärdas och vad som bör värnas om och förstärkas. Vandringarna protokollförs och protokollen skickas till den som har rådighet över platsen för åtgärder.

Trygghetvandring i Smedshagen och Åkermyntan

Hässelby-Vällingby Fastighetsägare
Översikt

Vi använder kakor (cookies) som på olika sätt gör det lättare att använda våra sidor och för att vi ska förstå hur webbplatsen används. Vissa kakor är nödvändiga för webbplatsens funktionalitet, andra hjälper oss att förbättra din upplevelse genom att ge insikt i hur webbplatsen används. En kaka är en liten textfil som består av bokstäver och siffror som den webbplats du besöker sparar på din enhet. Kakan fungerar som ett tekniskt stöd som på olika sätt underlättar din användning av webbplatsen. Du kan ange dina inställningar för kakor.