Året som gått: Bästa tänkbara ”julklappen” krönte årets samverkan

Vi som samarbetar mycket med polisen vet förstås att deras uppdrag inte är att dela ut presenter. Men vi blev otroligt glada när de presenterade sin uppdatering av Sveriges utsatta områden. I Hässelby-Vällingby är tre av de tidigare fyra utsatta stadsdelarna borttagna från listan (Grimsta, Hässelby strand och Smedshagen). Bara delar av Hässelby gård är kvar, och även där har polisen konstaterat en positiv utveckling.

Riktigt roligt har det också varit att under året få välkomna HSB Stockholm och Willhem som nya medlemmar i föreningen. Tillsammans kan vi göra mycket större nytta än var för sig!

Vi har förstås även fortsatt arbetet med de aktiviteter som är grunden i vår verksamhet. Trygghetsvandringar i ur och skur med tillhörande uppföljning, säkerhetsbesiktningar av medlemmarnas fastigheter och samarbetet med polisen via bland annat Trygga Trappan och den operativa samverkansgruppen. Vi har fortsatt utvecklingen av våra medlemsforum – förvaltarträffarna för bostadsbolagen, det otroligt drivna BRF-forumet för våra bostadsrättsföreningar och även nya Centrumägarforum, där vi hade ett bra möte i slutet av november. Under sommaren hade vi också fem duktiga feriearbetande ungdomar, som gjorde massor av nytta åt våra medlemmar Nrep och Fastpartner.

Men det finns fortfarande mycket att jobba vidare med och förbättra tillsammans. Vi vill förstås att även Hässelby gård ska kunna tas bort från polisens lista med utsatta områden. Vi ska också göra en omstart av platssamverkansarbetet, efter att vi har säkrat samsyn och en gemensam vision med stadsdelsförvaltningen. Dessutom ska vi oftare lyfta fram våra medlemmars egna initiativ för ökad trygghet och trivsel, så att vi kan lära av och inspirera varandra.

Nu är det snart dags för lite välförtjänt ledighet med nära och kära. Vi på kansliet önskar alla medlemmar, samarbetspartners, boende och medborgare i våra stadsdelar en fin avslutning på året. Rom byggdes inte på en dag, och att göra Hässelby-Vällingby tryggare och trivsammare kräver också uthållighet. Därför ses vi igen i januari och fortsätter jobbet tillsammans.

Stort tack för ett engagerat samarbete och ha en riktigt god jul och ett gott nytt år!

Mickael Siivola, Marcus Ehrenfried och Karin Göransson

P.S. Den här texten har också skickats ut som nyhetsbrev till våra prenumeranter. Om du inte redan är prenumerant, men vill bli det, anmäler du dig med den här länken. D.S.

Hässelby-Vällingby Fastighetsägare
Översikt

Vi använder kakor (cookies) som på olika sätt gör det lättare att använda våra sidor och för att vi ska förstå hur webbplatsen används. Vissa kakor är nödvändiga för webbplatsens funktionalitet, andra hjälper oss att förbättra din upplevelse genom att ge insikt i hur webbplatsen används. En kaka är en liten textfil som består av bokstäver och siffror som den webbplats du besöker sparar på din enhet. Kakan fungerar som ett tekniskt stöd som på olika sätt underlättar din användning av webbplatsen. Du kan ange dina inställningar för kakor.